2009. júl. 14.

Nysa mentő - Nysa 522 S (Sanitarka)




magyar Nysa mentőautó

A mentő változatú Nysa 522 karosszériája nagyjából megegyezett a mikrobuszokéval (522 M), azonban hátul kétfelé nyíló ajtóval szaerelték őket. Külső megjelenésében ezen kívül a különleges mentőautó-felszerelés (villogók, motoros sziréna vagy egyéb hangsugárzó, keresőlámpa a vezeőoldali szélvédő felső sarkánál, Zelmot ködlámpák) és a "tejüvegek" (melyek valójában belülről ragasztott fóliával készültek) különböztették meg az alap változatú járműtől. A belső tér teljesen a mentési feladatoknak megfelelően lett kiképezve, a vezető jobbján egy kerekes, kivehető székkel, hátul bal oldalt egy hordággyal, ettől jobbra két másik üléssel, illetve a hordágy előtt egy a kocsi középvonala felé néző üléssel. Az ágy fölött egy összecsukható hordágy is el lett helyezve. A sofőr háta mögött egy vékony "falat" építettek be a padlótól a tetőig, mely kissé elkülönítette a vezetőülést a hátsó tértől. Különféle rekeszeket is elhelyeztek a járműben az orvosi felszerelés számára, például a hordágytól jobbra lévő első ülés alatt. A Nysa 522 S Magyarországra, az Országos Mentőszolgálathoz érkezett változatait ilyen módon szerelték fel, ám ettől különböző felszereltségű / kialakítású mentőjárművek is léteztek. A Nysa 521ből és az előtte készült modellekből kilakított mentőautók például ettől eltérő kialakításúak és felszereltségűek voltak. Különösen jól felszerelt mentőautó volt a Lengyelországban alkalmazott Nysa 522 R, amiről később külön bejegyzés fog szólni.



Nysa 522 R

Magyar Nysa mentőautó belső tere: jól megfigyelhető a hordágy mögött a hátsó sarokban az oxigénpalackok tartója, valamint beteg "fejénél" lévő összecsukható ülés.

2009. márc. 20.

Nysa 521 és 522 katalógusképek

A következő rövid videóban a Nysa 521 és 522 típusok néhány jobban sikerült katalógusképét tekinthetitek meg. Feltűnő, hogy a fotózás kedvéért milyen szépen "kiglancolták", kifényesítették a(z egyébként is elegáns) járműveket. Ráadásul a képeken többnyire kettős fényezéssel ellátott Nysák vannak, melyek igazából ritkábbak (és ugye drágábbak is) voltak. Azt is észrevehetjük, hogy akkoriban még nem kellettek számítógépes effektusok egy jó reklámfotóhoz, csak szép környezet, szép autó és jó beállítások.

2009. márc. 19.

Nysa522T - személy és áruszállító

A bejegyzések sorát egy (reklám) fotóval kezdeném. A képen látható furgon nem más, mint egy Nysa 522 T, azaz Towos. Ez utóbbi egy összevont szó, mely a lengyel személy- és áruszállító szavak kombinációjából született utalva a jármű kettős feladatára. Talán ez volt a leginkább gyakori változat a magyar utakon, ám többnyire kék színben futottak. A személy- és áruszállító Nysának létezett hagyományosan oldalra nyíló ajtós változata (mint a képen), illetve tolóajtós kivitele is. Mindegyikben felhajtható, az oldalfalra szerelt "deszantosülések" kaptak helyet a raktérben. Ez hat fő számára nyújtott (talán nem is túl kényelmes) ülőhelyet. Mindenesetre például a mezőgazdaság számára megfelelő volt a jármű kialakítása.

Nysa-blog: Miért is hoztam létre?

Ez az oldal a Nysa furgonokról, mikrobuszokról szól. Vagy azt is írhatnám, hogy ennek az autótípusnak állít emléket. Emléket, mert mára már alig maradt mutatóba néhány példány, holott a Kádár-rendszer alatt szó szerint százával, ezrével futottak a magyar utakon ezek a járművek. Mentőként, rendőrségi furgonként, szervízjárműként, postakocsiként, vagy egyszerű szállítójárműként naponta bizonyították hasznosságukat, ám a 80-as évek végére már a gyárból újonnan kigördült példányok is elavultnak számítottak. A rendszerváltás után többségük számára eljött a vég: korszerűbb, nyugati gyártású autókra cserélték az öreg Nysákat, egy részük roncstelepen kötött ki, más részük fészerként "hasznosult újra". Mostanság a "fiatalabb" példányok is ritkák, az 522-es típus előtt gyárott járművek fellelése pedig egyenesen csodaszámba megy.
Jelenleg (a blog elindításakor) nem létezik egyetlen olyan magyar oldal sem, ami kimondottan ezekkel a járművekkel foglalkozna (talán a wikipédia szócikkén kívül - amit szintén én módosítottam, bővítettem ki). Ezen a blogon hasznos információk, érdekességek, fotók kapnak majd helyet gyári utasítások, katalógusok szövegeivel "dúsítva", ezzel is felkeltve az érdeklődést ezen járművek iránt. Emellett (talán) valamiféle segítség is lehet ez azok számára, akik hasonló járművel rendelkeznek, vagy szeretnének egyet.